Aktualności

29-09-2014Projekt RERAM

„Zmniejszanie różnic między badaniami a innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie efektywności wykorzystania zasobów surowcowych" („Bridging Gaps between R2I in REsource Efficiency and RAw Materials" (RERAM)) to tytuł projektu, którego realizację rozpoczął Instytut Technologii Drewna.

 

Rosnący w Unii Europejskiej popyt na drewno jest w coraz większym stopniu zaspakajany przez zasobne w ten surowiec rynki sąsiadujących krajów Europy Wschodniej. Stwarza to jednak dla nich szczególne zagrożenie ze względu na występującą często w tym regionie niezrównoważoną gospodarkę leśną, nadmierną eksploatację lasów i nieefektywne przetwarzanie drewna.

Aby zapobiec tym niekorzystnym zjawiskom, w ramach 7. Programu Ramowego UE podjęto realizację projektu pt.: „Zmniejszanie różnic między badaniami a innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie efektywności wykorzystania zasobów surowcowych” o akronimie RERAM („Bridging Gaps between R2I In REsource Efficiency and RAw Materials”). Jest to jeden z niewielu projektów unijnych, który dotyczy współpracy między krajami UE oraz krajami objętymi Europejską Polityką Sąsiedztwa (EPS) w sektorze leśno-drzewnym. Projekt jest koordynowany przez Wald-Zentrum z Münster w Niemczech, będzie realizowany w latach 2014-2016, a jego budżet  wynosi prawie 1 milion euro.

Lasy są niezbędnym elementem środowiska i warunkiem przetrwania ludzkości. W Europie roczne pozyskanie drewna znacznie przekracza wielkość produkcji stali, aluminium i betonu. Drewno jest uniwersalnym surowcem: odnawialnym, nadającym się do recyklingu, ponownego użycia i uszlachetniania, a jego różnorodne produkty są przyjazne dla środowiska i społeczeństwa. Niepokoi jednak dynamicznie rosnący popyt na drewno do celów energetycznych. Brakuje też powszechnej świadomości faktu, że wynikiem rosnącego popytu na ten surowiec  jest stałe zmniejszanie jego zasobów. Szacuje się, że do 2020 roku niedobór drewna do celów budowlanych wyniesie w Europie 853 mln m3, a do celów energetycznych – 585 mln m3.

Obecnie jednym z większych wyzwań społecznych staje się ochrona naturalnych zasobów leśnych i promocja zrównoważonego gospodarowania surowcem drzewnym. Jest to także cel projektu RERAM, w którym podejmowane działania są skoncentrowane na poprawie wydajności zasobów sektora leśno-drzewnego w krajach objętych Europejską Polityką Sąsiedztwa. W Projekcie zaangażowanych jest 11 partnerów: pięciu z UE – z Niemiec, Austrii, Belgii i Polski oraz sześciu z krajów  wschodnioeuropejskich – z Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu.

Istotą projektu RERAM jest transfer wiedzy o nowoczesnych metodach przetwarzania drewna i prowadzenia biznesu do krajów aspirujących do grupy państw rozwiniętych. Wszelkie działania  skierowane są zwłaszcza do małych i średnich przedsiębiorstw z przemysłów opartych na drewnie (przerób drewna, meblarstwo, papiernictwo, bioenergia), które charakteryzuje relatywnie duże – często nieefektywne – wykorzystanie surowca.
        

Przedsiębiorstwa uczestniczące w Projekcie skorzystają z wyników prowadzonych studium przypadków, szkoleń i spotkań trenerskich, mających na celu wzbogacenie ich wiedzy i uzyskanie praktycznych rozwiązań dotyczących efektywnego i zrównoważonego gospodarowania drewnem. Poprzez szerokie upowszechnianie i współpracę sieciową w krajach objętych EPS, Projekt będzie promował rozwiązania, które przyczynią się do wzmocnienia potencjału przedsiębiorstw sektora leśno-drzewnego w krajach wschodnio­europejskich.

Prof. Andreas Schulte, Prezes Zarządu i Dyrektor Wald-Zentrum, Koordynator Projektu, podkreśla przydatność koncepcji efektywnego wykorzystywania zasobów dla każdego przedsiębiorstwa:
       

„Mniejsze zużycie zasobów przy tym samym wysokim poziomie produkcji zawsze prowadzi do mniejszych kosztów produkcji i lepszej ochrony klimatu. Projekt RERAM ma służyć zademonstrowaniu tych szans krajom Europy Wschodniej oraz transferowi do nich doświadczeń UE. Wydajne wykorzystywanie zasobów zawsze tworzy sytuację ze wszech miar korzystną, tj. sprzyjającą przedsiębiorcom, środowisku naturalnemu i klimatowi oraz ogólnie – całemu społeczeństwu”.

Uroczyste otwarcie projektu RERAM odbyło się w Münster - siedzibie Koordynator w dniach 14-17.07.2014 r. w którym uczestniczyli wszyscy partnerzy Konsorcjum. Szczegółowe informacje na: www.reram.eu


Koordynacja Projektu w Polsce:

Instytut Technologii Drewna
ul. Winiarska 1,60-654 Poznań, Poland
www.itd.poznan.pl

                            prof. dr hab. Ewa Ratajczak - kierownik Projektu w Polsce

 

 Projekt RERAM współfinansowany jest ze środków 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej.

wstecz
Copyright © 2004-2016 tartaki.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.